Gurur ve Heyecanla Huzurundayız

29 Ekim’de Türkiye Cumhuriyeti’nin 95. Yılı büyük bir coşkuyla kutlandı. İlk olarak Anıtkabir ziyareti gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan “Aziz Atatürk, Cumhuriyetimizin ilanının 95. yıldönümünde Türk milletini temsilen büyük bir gurur ve heyecanla manevi huzurundayız” ifadelerini yazdı. Devlet erkanı Anıtkabir ziyaretinde Aslanlı Yol’dan geçti ve Atatürk’ün mozolesine çelenk bıraktı.

Anıtkabir ziyaretine TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi üyeleri, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve kuvvet komutanları ve yüksek yargı organları başkanlarının olduğu heyet de katıldı.

29 Ekim Töreni Anıtkabir’de Başladı

Cumhurbaşkanı, Anıtkabir’e gelişinde Kılıçdaroğlu, Bahçeli ve Akşener ile tokalaştı. Erdoğan, daha sonra ay yıldızlı çelengi Atatürk’ün mozolesine bıraktı. Saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının hemen ardından devletin zirvesi Misak-ı Milli Kulesi’ne geçti ve Erdoğan Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı. Erdoğan, “Aziz Atatürk” ifadesiyle başladığı mesajında Anıtkabir Özel Defteri’ne şunları yazdı: “Cumhuriyetimizin ilanının 95. yıldönümünde Türk milletini temsilen büyük bir gurur ve heyecanla manevi huzurundayız. Bu vesileyle siz ve silah arkadaşlarınız başta olmak üzere tüm gazilerimizi saygıyla yad ediyor, şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Bugün Cumhuriyetimizin 95. yıldönümünü, dünyanın en prestijli projelerinden olan İstanbul’daki yeni havalimanımızın açılışını yaparak kutluyoruz. Ekonomimizi hedef alan saldırıların yoğunlaştığı bir dönemde gerçekleştirdiğimiz bu tarihi açılış Türkiye’nin gücünün, kararlılığının, 95 yılda elde ettiği başarıların da bir sembolüdür.”

Erdoğan’ın 29 Ekim Twitter Mesajı

Erdoğan Twitter hesabı üzerinden de bir mesaj paylaştı. Bu mesajında ise “Aziz Milletimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını tebrik ediyor, Cumhuriyetimizin ilanının 95. yıldönümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, İstiklal Harbimizin kazanılmasına ve yeni devletimizin kuruluşuna öncülük eden tüm kahramanlarımızı tazimle yad ediyorum” ifadelerine yer verildi.

Putin Tebrik Mesajı Gönderdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a pek çok ülke başkanından tebrik mesajları da geldi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla mesaj gönderen isimler arasında yer aldı. Kremlin Sarayı’nın resmi sitesinden yayınlanan Putin’in tebrik mesajında şu ifadeler yer alıyor: “Türkiye Cumhuriyeti kuruluşunun daha ilk günlerinde ülkelerimiz arasında dostluk ve iyi komşuluk ilişkisi temelleri atılmıştır. Aradan geçen 95 yıl sonra günümüzde de Moskova ile Ankara yapıcı ilişkilerini tüm alanlarda geliştirmeye devam etmektedir. Bu son derece önemli işbirliği bölgesel sorunların çözümünün yanı sıra genel olarak tüm uluslararası gündemi de etkilemektedir. İşbirliğimiz ülkelerimiz insanları ve tüm Avrasya bölgesi çıkarına hizmet etmektedir.”

Anıtkabir’de düzenlenen törenin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Beştepe’ye geçti ve gelen tebrikleri burada kabul etti. Tebrik töreninde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile yeni kabine üyelerinin ilk kez yer aldı. Gözler MHP Gene Başkanı Devlet Bahçeli’deydi. İstanbul’da yapılacak resepsiyona katılmayacağını açıklayan MHP lideri Bahçeli Beştepe’de düzenlenen tebrik törenine katılan isimler arasında yer aldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise Beştepe’de yapılan tebrik törenine katılmadı.

Anıtkabir’e Ziyaretçi Akını

Devlet erkanı tarafından yapılan resmi törenin hemen ardından Anıtkabir ziyaretçilere açıldı ve adeta ziyaretçi akınına uğradı. Çok sayıda vatandaş Ata’nın huzuruna çıkmak için Anıtkabir’e gitti. Binlerce kişinin ellerinde Türk bayrakları ile yaptığı Anıtkabir ziyareti renkli görüntülere sahne oldu. Bu arada Ankara’da kortej yürüyüşü de gerçekleştirildi. TBMM önünden Ulus’taki ilk Meclis binasına kadar yapılan kortej yürüyüşüne halk alkışlarla eşlik etti.Kameralara şunun gibi renkli görüntüler yansıdı.

Ersin

Napcan kiiii?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir