Ehliyet Nasıl Alınır? B Sınıfı Ehliyet Almak

Herkesin bu noktada bildiği gibi B sınıfı ehliyet alabilmek için mutlaka 18 yaşını doldurmuş olmak gereklidir. Ancak ehliyet alımlarının her geçen gün zorlaştığı da aşikar. Bu sebeple yeterli durum ve imkanı olan herkes biran önce alma arzusunda.  Tabi ehliyet alımı için yapılması gerekenler var. Bunlardan ilki bir sürücü kursuna kayıt yaptırmak. Kayıt noktasında öncelikle iyi bir araştırma yapılmalı sizi sonuca başarıyla ve ustalıkla götürebilecek yerler tercih edilmelidir. Bazı kurs merkezleri arasında bir hayli fiyat farkı bulunmakta, bazı kurs merkezleri de yeterli bilgi ve donanıma sahip olmamaktadır. Bütün bunlar iyi analiz edilip, ona göre kayıt yaptırılmalıdır.

ehliyet-nasil-alinir-2016

İlla ki sürücü kursuna yazılmalıyım diye genel kaide yok ama bu alanda bilgi gerektiği için yeterli bilgiye sahip olmayanların yapabileceği tek şey aslında. Bu alanda çalışılmak üzere hazırlanmış 3 kitap var. Bunlar trafik, motor bilgisi ve sağlık üzerine yazılmış olan ve sınavda konuların buralardan çıkacağı kitaplar. Yazılı sınav kısmı buradan yapılır. Adaylar 2 sınavdan mesul olurlar. Yazılı sınav ve uygulama olan arkada ya da yanda gözetmen eşliğinde yapılan sınav. Bu sınavda biraz daha mütevazi ve sakin olunmalı, turşuyu onların sattığı bilinmelidir. Sınavlar ilk olarak motorlu taşıtlar için 60 TL yatırılması ve makbuzla beraber sınav giriş belgenin alınmasıyla başlıyor. Sınav soruları karma olup, geçmiş yıllarda çıkan soruların devamı niteliğinde.

Bu sınavı geçenler ise uygulama sınavı olan ehliyet sınavına giriyorlar. Ehliyet sınavına girmeden önce kurs tarafından belirlenen hocalarla sürüş egzersizleri yapılıyor. Sonra genelde 2 kişinin görevli olduğu sürüş sınavına giriliyor. Burada önemli olan bildiklerini uygulayabilmek ve sakin olmaktır.  Bu sınavı geçtikten sonra ise kursa geri dönülür ve 300 ile 500 arasında değişen ücretlerle dosyan hazırlanıyor. Dosyanın içine kan grubunun da eklenmesiyle, dosyanla birlikte bulunduğun vergi dairesine giderek 500 TL değerinde olan harcın yatırılması gerekiyor. Makbuzun saklanması önemlidir. Sonra bu makbuzla birlikte Emniyet Müdürlüğü Trafik bölümüne giderek, ehliyet alınabilir. Önceleri uzun olan bu işlem şimdi kısa sürede verilmektedir.

Ersin

Napcan kiiii?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir